Do efektywnego sprzątania potrzebna jest praktyczna wiedza i umiejętności. Materiałoznawstwo, kwestia doboru odpowiednich środków czy technik sprzątania — pracownicy firm sprzątających są szkoleni z wszelkich metod sprzątających.
Ocet dobry na wszystko.
MIT. Z pewnością nie jest to środek uniwersalny. Ocet jest kwasem, który użyty na powierzchnie (np. drewno, błyszczące powierzchnie, kamień) tylko je uszkodzi.
Czystość = zapach detergentów.
MIT. Mówi się, że posprzątana łazienka jest, wtedy kiedy czuć detergenty? Jest to nieprawda, dlatego, że czasem obszary pachnące czystością, w rzeczywistości mogą być pełne zarazków.
Nie rozcieńczenie preparatu zwiększa skuteczność.
MIT. Producenci środków chemicznych stworzyli swój produkt w przeświadczeniu, że będzie rozcieńczany zgodnie z instrukcją. Często podana jest propozycja 1:1 lub 2:1, co ma zapewnić najlepsze właściwości myjące preparatu na danej powierzchni. Jeśli uważamy, że bez rozcieńczania dany środek lepiej zadziała, podejmujemy próbę na własne ryzyko uszkodzenia powierzchni na którą nałożymy środek.
Mieszanie różnych środków chemicznych skuteczniej zadziała na brud.
MIT. Każdy preparat ma inne właściwości, ich mieszanie może powodować nieodwracalne uszkodzenia powierzchni np. zarysowanie, blaknięcie, żółknięcie. Jeśli chcemy korzystać z różnych specyfików, używajmy ich po kolei (najpierw myjemy, dezynfekujemy – jeśli powierzchnia tego wymaga, potem nabłyszczamy lub natłuszczamy).
Dezynfekcja alkoholem jest dobra na wszystko.
MIT. Oczywiście dezynfekcja alkoholem odkazi wszystkie powierzchnie, ale może je również uszkodzić. Nie stosujmy alkoholu na plastik, bo powierzchnia ulega zmatowieniu. Nie wykorzystujemy również alkoholu do przemywania np. kranu w kuchni, bo uszkodzimy jej wierzchnią powłokę.
Sprzątanie miotełką do kurzu jest skuteczne.
MIT. Sprzątanie tym sposobem jedynie przenosi kurz na inne urządzenia, półki, meble. Stosujmy preparaty antystatyczne do wycierania kurzu i ściereczki z mikrofibry.
Na koniec przedstawimy dwa sposoby, które są faktem jak również mitem.
Pranie niszczy wykładzinę.
Może, ale nie musi. Nieodpowiednio dobrana metoda czyszczenia wykładzin dywanowych może je zniszczyć. Wykładziny czy dywany mają “włoski”, krótsze, dłuższe, z którymi trzeba postępować w odpowiedni sposób.
Uniwersalny środek do wszystkiego.
Środki uniwersalne są przewidziane do czyszczenia wszystkiego, ale tutaj musi zwyciężyć zdrowy rozsądek. Używanie takich środków jest wygodne, ale czy na pewno takim samym środkiem myjemy podłogę drewnianą i z kamienia bez konsekwencji przebarwień czy wystąpienia zmatowień? Dedykowane środki chemiczne są po to, żeby z nich korzystać.
Przedstawione metody to tylko mała część obszernego tematu, jakim jest sprzątanie. Największą wiedzę w tym obszarze, ma doświadczona, profesjonalna firma sprzątająca.